Publikacijos apie šalies įvaizdį

Garbingi vizitai į mūsų šalį

Verslo įvaizdis užsienyje

Lietuva tarptautinėje arenoje

Patriotiškumas ir įvaizdis

Lietuvos įvaizdis internete

Rengiami konkursai

Nusikalstama veikla užsienyje

Garbingi apdovanojimai

Ar lietuviai girtauja?

Pareigūnai vairuoja drąsiai

Nusikaltimai prieš vaikus

Pikantiškos situacijos, titulai ir įvaizdis


Verslo įvaizdis užsienyje


„Mis Mažoji Lietuva“ prasibrovė į Londono juvelyrų elitą  
Aušra Pilaitienė, Dienraštis "Lietuvos rytas", 2006 08 07 
Iki darbo – dvi valandos
Keturiolika metų Londone gyvenanti buvusi klaipėdietė Karina Martus siekia įsiveržti į geriausių šios šalies juvelyrų gretas. 38 metų moters darbo vieta – Niu Bondo gatvė (New Bond Street). Šioje gatvėje pačiame Londono centre įsikūrusios pripažintų Anglijos juvelyrų dirbtuvės. Čia papuošalų užsisako aukštuomenės atstovai ar šiaip turtingi žmonės. „Karina Martus Bespoken Jewellery“ – taip šiuo metu vadinasi klaipėdietės juvelyrikos dirbtuvė Londono centre. „Užsidirbu ne tik duonai. Gyvenu komfortiškai jaukiame pajūrio mieste. Mėgstu gamtą, nors kasdien kelionė iki darbovietės trunka porą valandų į vieną pusę. Aš nemažai keliauju po pasaulį, žvalgausi po juvelyrikos parodas. Turiu viską, ko reikia, bet juvelyrikoje noriu pasiekti daugiau“, – sakė Karina.
Psichologija moters nesužavėjo
Kelias iki privataus verslo lietuvei nebuvo lengvas. Vaikystėje ir jaunystėje Karina mėgo šokti – nuo ketverių lankė visokius būrelius, vėliau studijavo konservatorijoje ir tikėjosi būti šokių mokytoja. Liekna, graži, miela mergina buvo tituluota „Mis Mažoji Lietuva“ ir iki šiol savo namuose saugo gintarais puoštą karūną. Kažkada į Londoną ji išvažiavo mokytis anglų kalbos. Už mokslą reikėjo mokėti, tad vakarais dirbdavo restorane padavėja, vėliau – virėja. Gimus sūnui Normanui, Karina nenorėjo būti vien motina ir gera žmona – viename koledže pradėjo studijuoti vaikų psichologiją. Dirbo ir mokėsi su vyru vienas kitą keisdami. Tačiau Karina juto, kad vaikų psichologija – ne jos pašaukimas. Tuomet po ilgų svarstymų moteris ryžosi grįžti prie juvelyrikos.
Pirmosios pamokos – iš tėvo
Pirmąsias meistriškumo pamokas ji buvo gavusi iš savo tėvo – žinomo klaipėdiečio juvelyro Igorio Martuso. Jo dirbtuvėse dukra praleido nemažai laiko, ir nors tuomet jai atrodė, kad juvelyrika – ne jos pašaukimas, tėvas buvo atkaklus. Atkaklumo netrūko ir dukteriai, kuri jau tuomet puoselėjo mintį tėvą pralenkti. Vien dėl to, kad tėvai galėtų ja didžiuotis. Paaugus sūnui Karina Londone ketverius metus mokėsi juvelyrikos meno paslapčių: dizaino subtilybių, graviravimo meno, kalybos, akmenų apdailos, raižymo, briliantų sertifikavimo. Baigiant universitetą vienas jos kūrinys iškeliavo į tarptautinę juvelyrikos parodą. Tuomet padavėja vis dar dirbančiai klaipėdietei tai buvo didžiulis laimėjimas. Juk ji – emigrantė, todėl privalėjo būti visa galva aukštesnė už juvelyrus britus. Be to, ji – moteris, o juvelyrika – vyrų pasaulis. Vėliau ji dirbo keliose juvelyrų dirbtuvėse, iš pradžių atliko tik pačius paprasčiausius darbus. Buvo galimybių įsidarbinti ir prestižinėse juvelyrikos parduotuvėse pardavėja, konsultante ar net vadybininke, tačiau ją labiau traukė kūryba. Karinai pavyko gauti pusę juvelyrės etato prestižinėje parduotuvėse „Costa Diamons“.
Dirbo pas žymų juvelyrą
„Kai dirbant kildavo neaiškumų, visada klausdavau patarimo labiau patyrusių kolegų, nuo jų neslėpdavau savo sumanymų, parodydavau kuriamus darbus, – pasakoja atvirumu pasižyminti Karina. – Jie patardavo, o kartais, kai patys nesuspėdavo, perduodavo man kai kuriuos savo klientų užsakymus. Taip aš susipažinau ir su vienu geriausių Londono juvelyrų Andy Everestu. Kartą, 2000-ųjų sausį, jis man paskambino ir pakvietė papietauti. Nustebau, nebežinojau, ką manyti: vedęs vyras, turi tris vaikus, tad ko jam reikia iš manęs? Tuomet nė netoptelėjo mintis, kad jis man gali pasiūlyti darbą savo dirbtuvėje“.
Pati reklamavo savo papuošalus
Pas A.Everestą Karina darbavosi pusantrų metų. O tuomet nusprendė imtis savo verslo. „Buvo sunkus metas, tada viena auginau sūnų, reikėjo rūpintis jo mokslais ir ateitimi. Savų klientų neturėjau – anksčiau su jais bendraudavo kiti, o aš tik atlikdavau užsakymus. Tuomet viską reikėjo pradėti nuo nulio“, – prisimena Karina. Juvelyrė pasigamino vizitinių kortelių, visada su savimi nešiodavosi albumą su savo sukurtų papuošalų nuotraukomis. „Bet geriausia reklama – mano pačios sukurti papuošalai. Per įvairius renginius žmonių žvilgsniai užkliūdavo tai už mano žiedo, tai už pakabučio, tai už auskarų. Pasidomėję, iš kur gavau tokius papuošalus, smalsuoliai nustebdavo sužinoję, kad jų autorė – aš pati“, – sakė Karina.
Su klientais – ilgi pokalbiai
„Kokie papuošalai man labiausiai patinka? Nedideli, elegantiški. Tačiau niekada neperšu savo nuomonės užsakovams, stengiuosi įsiklausyti, ko jie norėtų“, – pasakojo emigrantė. K.Martus negaili savo laiko ir prieš imdamasi darbo ilgai bendrauja su klientais. Ji parodo jiems naujausius juvelyrikos katalogus, savo darbus, aiškina, kas šiuo metu madinga. „Pirmiausia išmokau klientą pažinti brangakmenius, aiškinu, kaip atskirti rankų ir mechaninį darbą, masinę gamybą, nors kartais tai gali nustatyti tik patyrusi akis per lupą. Tik tuomet, po kelių susitikimų, aptariame, kokį papuošalą kursime. Tai ilgas darbas. Bet šios investicijos nedingsta – klientai sugrįžta pas mane, atsiveda bičiulių. Su kai kuriais jų bendraujame 6-7 metus“, – sakė Karina.
Motiną lepina papuošalais
Subtilius papuošalus ji segėjo ir šįmet atvykusi į Klaipėdą aplankyti tėvų. Pakabučio viduryje – maždaug vieno karato deimantas, o aplink jį – daugybė mažyčių gabalėlių. Pasak juvelyrės, tos kone mikroskopinės dalelytės išryškina pagrindinį deimantą, jį tarsi optiškai padidina. Karinos ausyse – širdies formos nedideli auskarai. „Šitą komplektą kūriau specialiai mamai. Dvi širdys – tarsi asociacijos su tais senais laikais, kai mama laukėsi manęs ir vienu metu jos kūne plakė dvi širdys. Tačiau kai ji auskarus įsisegė, pajutau, kad mamai labiau tinka didesni papuošalai, todėl padovanojau kitus – su perlais. O širdeles pasiliksiu sau. Beje, mamai sukūriau nemažai papuošalų – tiek aš pati neturiu“, – sakė Karina.
Kuria ir sūnui, ir M.Thatcher
Karinos sukurtą papuošalą jau nešioja ir 12-metis sūnus Normanas. Aitriosios paprikos formos pakabutį iš raudonojo koralo mama jam įteikė prieš einant į mėgstamos grupės „Red Hot Chilli Pepper“ koncertą. Karina ne tik kuria papuošalus, bet ir pataria savo klientams, kaip išradingiau juos padovanoti. Vienam vaikinui ji pasiūlė sužadėtuvių žiedą mylimajai įteikti restorane, panardinus jį į šampano taurę. Kitam vyrui patiko sumanymas žmonai sukurtą grandinėlę su pakabučiu paslėpti šokolado dėžutės dugne. Tarp K.Martus klientų – nemažai žinomų žmonių. Jai teko pildyti ir anglų geležinės ledi Margaret Thatcher ir jos dukters žurnalistės užsakymus.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį
© Baltijos verslo vystymo agentūra bvva | media bv | emonitoring | eLibrary.lt