Publikacijos apie šalies įvaizdį

Garbingi vizitai į mūsų šalį

Verslo įvaizdis užsienyje

Lietuva tarptautinėje arenoje

Patriotiškumas ir įvaizdis

Lietuvos įvaizdis internete

Rengiami konkursai

Nusikalstama veikla užsienyje

Garbingi apdovanojimai

Ar lietuviai girtauja?

Pareigūnai vairuoja drąsiai

Nusikaltimai prieš vaikus

Pikantiškos situacijos, titulai ir įvaizdis


Publikacijos apie šalies įvaizdį


Europos vizija  
Živilė MAKAUSKIENĖ, Portalas Ausra.pl, 2005 05 10 
Likus kelioms dienoms iki Eurovizijos pusfinalio iš Didžiojoje Britanijoje gyvenančios pažįstamos gavau elektroninį laišką, prie kurio buvo prisegtas Lietuvos tautinių mažumų ir išeivijos departamento raginimas balsuoti už Lietuvos atlikėją Laurą Čepukaitę. Tiesą sakant, nelabai nustebino toks savotiškai suvoktas verbalinis patriotizmo skatinimas, ypač turint omenyje pagarsėjusią Seinų mokyklos statybos istoriją, kur visai nepatriotiškai buvome raginami netaupyti Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigų.
Labiausiai stebino tai, kad Lietuvos žiniasklaida šiam konkursui skyrė daugiau dėmesio nei deryboms dėl narystės ES sąlygų, jau nekalbant apie Europos Sąjungos konstitucijos ratifikavimą. Tarsi eilinis dainų konkursas Lietuvos ir lietuvių ateičiai būtų svarbesnis nei išsiderėtos produkcijos kvotos, parama iš struktūrinių fondų, įmokos į bendrą ES biudžetą ar migracijos reikalai.
Taigi ir tautiečių nusivylimas buvo tolygus išpūstam dėmesiui, kai Laura ir jai pritariantys The Lovers ne tik kad nepateko į finalą, bet pusfinalyje užėmė paskutinę vietą.
_ Ranka nepakilo balsuoti už Lietuvos atlikėją, - prasitarė pažįstama, komentuodama lietuvaitės pasirodymą Eurovizijos konkurse. - Jeigu jau nedainavo lietuviškai, tai kad bent daina būtų lietuviškesnė, - pateisino savo sprendimą. Iš tiesų Lauros atliktą dainą Pamažu, pamažu (vert. iš anglų kalbos) sukūrė ir aranžavo švedas. Tad nenuostabu, kad joje nebuvo nė krislelio lietuviškos melodikos. Galima sakyti, kad ir vėl Lietuva prašovė pro šalį, stengdamasi mėgdžioti kitus. O tuo tarpu jau kelinti metai Eurovizija išsivadavo iš afroamerikietiškų ritmų ir kosmopolitinės popmuzikos įtakos, ir atsigręžia į savo šaknis. Vis daugiau šalių atlikėjų dainuoja savo kalba ir remiasi savo regiono muzikine kultūra.
Tuo tarpu lietuviai vis nori būti kuo kitu, tik ne savim. Kartais amerikiečiais, kartais rusais, ar po truputį ir tuo, ir anuo. Ir jau eilinį kartą už tai gauna raudoną kortelę. Pernai lietuvių atlikėjų Lino ir Simonos pasirodymas Eurovizijos konkurse irgi buvo nesėkmingas, o vienas iš komentatorių kaip priežastį nurodė tai, kad lietuviai buvo iš niekieno žemės". O konkursą laimėjo ukrainietė Ruslana, kuri tapo savo šalies kultūros ambasadore. Ar kas nors gali įsivaizduoti, kad tą patį galima būtų pasakyti apie Laurą, jeigu jinai būtų laimėjusi Euroviziją?
Iš Kijevo sugrįžęs LTR direktorius K. Petrauskis, ieškodamas lietuvių nesėkmės priežasčių, bandė aiškinti, kad dėl to kaltas... prastas Lietuvos įvaizdis. Esą, per visą Europą lietuviai garsėja kriminaliniais nusikaltimais, todėl norvegai, švedai ar vokiečiai nebalsavo už mūsiškius. Tai absurdiškas argumentas, nes lietuvių įvaizdis ne ką prastesnis už lenkų, turkų ar serbų. O prieš dvejus metus Turkija laimėjo Euroviziją!
Aišku, labai paglostytų mūsų lietuvišką savimeilę, jeigu Lietuva būtų laimėjusi Eurovizijos konkursą, nors ir daug kas su panieka kalba apie Eurovizijos lygį. Tačiau nusivylimą paskutine lietuvaitės vieta su kaupu kompensuoja Europos vizija, kurią atspindi balsuojančių europiečių muzikinis skonis. Pirmą vietą laimėjo graikė Helena Paparazu, kurios dainoje ryškiai skambėjo graikiški motyvai. Taip pat kiti aukštas vietas užėmę atlikėjai nebuvo iš niekieno žemės", nes jų kūriniai rėmėsi savo tautos muzikine kultūra. Geriausias pavyzdys - Eurovizijoje debiutavusios Moldovos atlikėjas su dinamiška muzikantų ir šokėjų grupe.
Taigi, nors Eurovizijoje lietuviai patyrė visišką fiasko, Kijeve išryškėjusi Europos vizija, bent jau muzikos srityje, yra visai, visai patraukli.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį
© Baltijos verslo vystymo agentūra bvva | media bv | emonitoring | eLibrary.lt