Publikacijos apie šalies įvaizdį

Garbingi vizitai į mūsų šalį

Verslo įvaizdis užsienyje

Lietuva tarptautinėje arenoje

Patriotiškumas ir įvaizdis

Lietuvos įvaizdis internete

Rengiami konkursai

Nusikalstama veikla užsienyje

Garbingi apdovanojimai

Ar lietuviai girtauja?

Pareigūnai vairuoja drąsiai

Nusikaltimai prieš vaikus

Pikantiškos situacijos, titulai ir įvaizdis


Verslo įvaizdis užsienyje


Ispanijoje gyvenantis lietuvis – apie vergiško darbo pasekmes  
Akvilė Kavaliauskaitė, Portalas lrt.lt", 2013 12 26 
Jau dvylika metų Ispanijoje gyvenantis Rolandas atskleidžia, kad šioje šalyje taip sunku dar niekad nebuvo. Vyrui tenka labai sunkiai dirbti kalnuose statant tvoras ir dėl to jam netgi buvo operuotos plaštakos. O apie lengvesnį ir geriau apmokamą darbą negalima net pagalvoti, nes jis atitenka rumunams ir juodaodžiams, kurie siūlosi dirbti pigiau už lietuvius.
Prireikė operacijos
Daug vargo emigracijoje matęs Rolandas stebisi naivuoliais, manančiais, kad užsienyje pinigai auga ant palmių. Kad išgyventų, lietuvis savaitgaliais organizuoja renginius, o darbo dienomis kalnuose stato tvoras.
Norėdamas užsidirbti emigrantas kasdien priverstas į kalnus tempti sunkius betono maišus. Tam pritaikytos mašinos Ispanijoje brangios, todėl jas atstoja žmonės: lietuviai, marokiečiai, o užklupus krizei netgi ispanai, kurie dar prieš keletą metų kratėsi bet kokio sunkesnio darbo.
Abi Rolando plaštakos išvagotos randų. Nuo didelio fizinio krūvio vyrui prasidėjo sausgyslių uždegimas. Lietuvis buvo priverstas kęsti operacijas ir dėl keletą mėnesių trukusios reabilitacijos negalėjo dirbti.
„Realiai atsikeli trečią – ketvirtą nakties ir negali daugiau miegot, nes nutirpusios rankos. Turi vidury nakties atsikelt ir pasivaikščiot 15 min. Vaikštai kaip zombis. Todėl teko operuot. Taip atsitiko nuo sunkaus darbo. Daug kam tai pasireiškia. Tai gan populiari liga“, - pripažįsta vyras.
Vos tik sugijo rankos, Rolandas tuoj pat grįžo į darbą. Sąlygos kalnuose – nepavydėtinos. Sunkiausia jam avint sunkius batus ir dėvint darbinius drabužius ištverti didžiulį karštį, dažniausiai siekiantį 35 laipsnius. „Grįžtu vakare namo ir nieko nebenoriu. Tik atsigulu ir spoksau į vieną tašką”, - pasakoja emigrantas.
Paskutinį duonos kąsnį atima rumunai ir juodaodžiai
Tokį vargą ištvertų tikrai ne kiekvienas. Bet vyras nesiskundžia, nes gauti darbą šiais laikais nelengva. O jei turi, reikia džiaugtis. Jam teko dirbti viskuo – stiklinti langus, šiltnamiuose įrenginėti ventiliacijos sistemas. Todėl dabar imigrantui joks darbas neatrodo gėdingas – svarbiausia, kad gerai mokėtų. O šiais laikais Ispanijoje geras užmokestis – retenybė. Patys ispanai lenkia nugaras už centus ir net savo vaikus siunčia ten, kur atsidurti nenorėtų niekas.
2001-aisiais Rolandas atvažiavo pas pusseserę, ištekėjusią už ispano. Jos vyras turėjo šiltnamį, tad pirmąjį darbą vaikinas gavo nesunkiai. Tėvynėje jokios specialybės neįgijęs Rolandas tuomet net neabejojo, kad Ispanijoje stūkso milžiniški aukso kalnai. „Negaliu patikėti, koks buvau naivus”, - rankomis skėsčioja pašnekovas.
Jei tie aukso kalnai Ispanijoje kada ir buvo, dabar jų tikrai nebeliko. Ir ne tik todėl, kad žlugo statybų verslas. Naujieji atvykėliai diktuoja naujas sąlygas, kurios lietuviams labai nepatinka.
„Rumunai lietuviams žiauriai pridirbo nesąmonių. Tai, ką daro lietuvis, rumunas padarys už pusę kainos. Kokybė niekam neįdomi. Penkiese jie dirba už trijų žmonių uždarbį. (...) Anksčiau lietuviai vyrai į šiltnamius niekada neidavo, o dabar, patikėkit, net šiltnamy darbo rasti neįmanoma. Juodaodis dirba už 3 – 4 eurus, rumunas irgi pigiai. Jau net visi šiltnamiai užimti“, - sako nuliūdęs lietuvis.
Vyras prisipažįsta, kad jam jau pabodo gyventi be pastovių pajamų: jei jis turi darbą, tuomet žmona neranda. Arba atvirkščiai, jei žmona įsidarbina, Rolandas negauna nė cento. „Taip praleidęs dešimt metų gali ir išprotėti”, – teigia emigrantas.
Labiausiai bijo emigrantų iš Maroko
Tiesa, vos atvykęs į Ispaniją Rolandas žinojo, kad geriau gyventi pernelyg neišsiskiriant iš kitų, o vietose, kur gali sutikti lietuvių, jokiu būdu negalima kalbėti lietuviškai. Viskas dėl to, kad tuomet gatvėse siautė lietuvių gaujos, terorizavusios emigrantus. Iš jų už ramybę buvo prašoma pinigų, o tie, kurie atsisakydavo susimokėti, sulaukdavo didelių nemalonumų. „Buvo pinigų rinkimas. Už tai, kad atvažiavai, už tai, kad dirbti – už orą”, - tikina lietuvis.
Vis dėlto dabar padėtis pasikeitė. Jeigu seniau Ispanijoje lietuviai garsėjo kaip nusikaltėliai, dabar policijos suvestinėse dažniausiai minimi atvykėliai iš Maroko. Jie sukiojasi visur, kur tik bent truputį pakvimpa pinigais. Marokiečių bijo ir imigrantai, ir vietiniai. Dėl jų Rolandas su žmona Kristina net pakeitė gyvenamąją vietą. Priemiestis, kuriame jie praleido keletą metų, tapo tiesiog nebepakenčiamas. Nuolatiniam gyvenimui juodu pasirinko nedidelę gyvenvietę.
„Išsikraustėm, nes buvo labai didelis nusikalstamumo lygis. Kaimynas vakare išėjo ieškoti savo šuns, tai mes išgirdom klyksmus ir riksmus. Pasirodo, kad girti marokiečiai žmogui veidą ir ranką supjaustė. Iš jų galima nusipirkti narkotikų – hašišo. Kiekvieną kartą bijai savo žmoną išleisti į parduotuvę. Kai sutemsta, pravažiuojančios mašinos švilpia, pypina. Baisu iš tikrųjų”, - aiškina vyras.
Lietuviai Rolando renginius ignoruoja
Kad ir kaip būtų sunku, Rolandas tikina nepamirštantis savo svajonių. Dar besimokydamas mokykloje jis vesdavo diskotekas ir netgi dainuodavo. Prisiminęs senus pomėgius, lietuvis sumanė Ispanijoje pradėti diskotekų verslą. Tačiau ne viskas taip paprasta, nes lietuviai, turintys savo barus, nenori net be atlygio Rolandui leisti organizuoti lietuviams skirtus renginius.
„Ne kartą ėjau į lietuvių barą ir sakiau: surengsiu renginį už dyką – ir man reklama, ir tau. Bet lietuvių bijo, nes jie išgeria ir paskui išeina vieni nesusipratimai – policija ir pan. Lietuviai verslininkai su lietuviais nenori turėti nieko bendro“, - atskleidžia vyras.
Praėjusias Jonines Rolandas prisimena su dideliu liūdesiu. Su draugu jis viską suorganizavo ir tautiečius kvietė linksmintis nemokamai. Tačiau iš didžiulės šventės liko tik geri norai. Nors lietuviai ir žadėjo švęsti drauge, galiausiai beveik niekas nepasirodė.
Lietuvis stebisi, kad Ispanijoje gyvenantys tautiečiai niekuo nesidomi. Grįžta iš darbų, atsikemša alaus – ir diena baigta. Savaitgaliais nuvažiuojama prie jūros ir daugiau nieko jiems nereikia.
Rolandas jau pasimokė: lietuviai į jo organizuojamus renginius nevaikšto, todėl vakarėlius pradėjo organizuoti ispanams. Jis įsigijo visą reikalingą aparatūrą, kuri pamažu atsiperka. Ispanai pramogoms išleidžia daug daugiau nei lietuviai. Be to, jie ir elgiasi kur kas geriau – nesimuša ir bereikalingų priekaištų nereiškia.
Apie Lietuvą nenori net pagalvoti
Diskotekų vedėjo darbas irgi nelengvas. Prie pulto Rolandas stovi tol, kol yra šokančių. Pasitaiko, kad norinčių linksmintis būna ir devintą ryto. Užsakovai moka valandinį atlyginimą, tad kuo šventė ilgesnė, tuo daugiau išeina užsidirbti. Diskotekų vedimą Rolandas vadina svajonių darbu. Jis vis dar tiki, kad vieną dieną galės nebestatyti tvorų ir pragyventi iš to, kas jam išties patinka.
Ispaniškų ir lietuviškų švenčių Rolandas net nelygina. Jeigu įsisiautėję tautiečiai ir pasimuša, tai ispanai – taikūs ir draugiški. Per dvylika metų Ispanijoje jis nė karto nematė agresyvaus vietinio.
Jeigu Ispanija po krizės neatsigaus, lietuvis galvoja apie kitas šalis, kurios ekonomiškai kur kas stipresnės. Tačiau apie grįžimą į tėvynę iš Šiaulių kilęs vyras nė nesusimąsto.
„Net nežinočiau nuo ko pradėti grįžus. Baisu net pagalvoti, kad viską reiktų pradėti nuo nulio. Kai Lietuvoj įsijungi radiją, išgirsti, kad kažkas kažką nužudė, kitą mėnesį brangs elektra ir benzinas. Negaliu net klausyti. Kaip žiauru yra, kai įvažiuoji į Lietuvą. Nežinau netgi ką pasakyti apie Lietuvą. Ne, tikrai visiškai nenoriu į Lietuvą”, - pripažįsta lietuvis.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį
© Baltijos verslo vystymo agentūra bvva | media bv | emonitoring | eLibrary.lt