Publikacijos apie šalies įvaizdį

Garbingi vizitai į mūsų šalį

Verslo įvaizdis užsienyje

Lietuva tarptautinėje arenoje

Patriotiškumas ir įvaizdis

Lietuvos įvaizdis internete

Rengiami konkursai

Nusikalstama veikla užsienyje

Garbingi apdovanojimai

Ar lietuviai girtauja?

Pareigūnai vairuoja drąsiai

Nusikaltimai prieš vaikus

Pikantiškos situacijos, titulai ir įvaizdis


Verslo įvaizdis užsienyje


Verslininkus vilioja Baltarusija  
Arvydas Jockus, Lietuvos žinios, 2012 08 29 
Baltarusijos ekonominė padėtis stabilizuojasi, o Lietuvos verslininkai teigiamai vertina perspektyvas dirbti kaimynėje šalyje. Užsienio investuotojus Baltarusijoje vilioja pigi ir kvalifikuota darbo jėga, pigūs energijos ištekliai bei galimybė be trukdžių eksportuoti produkciją į neaprėpiamą Rusijos rinką.
Verslo ir politikos nesieja
Šiemet 76,6 mln. eurų (264,5 mln. litų) vertės investicijų projektą Baltarusijoje baigia UAB "Vakarų medienos grupė" (VMG). Trijų fabrikų kompleksas Mogiliave taps strateginiu tiekėju Švedijos koncerno "Ikea" parduotuvėms Rusijoje. Komplekse jau dirba daugiau kaip tūkstantis darbuotojų. Tiek darbuotojų VMG surasti nebuvo sunku. "Mogiliavas - didelis pramoninis miestas, turintis 370 tūkst. gyventojų. Ne mes vieni ten investuojame. Greta mūsų baldų gamyklą netrukus atidarys SBA, joje dirbs apie 400 žmonių", - LŽ teigė VMG valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas. Anot jo, nauji baldų fabrikai galėjo atsirasti Lietuvoje, tačiau Baltarusijos vyriausybė pasiūlė geresnes sąlygas nei Lietuvos valdžia. "Šis kompleksas buvo suplanuotas statyti Alytuje. Bet dėl investicijos iškeliavo į Baltarusiją, nes ten yra žaliavos, o šalies vyriausybė su mumis pasirašė investicinę sutartį, sutvarkė kelius, infrastruktūrą, komunikacijas. Tuo metu iš Lietuvos kaip iš kokios bananų respublikos pernai neperdirbant buvo išvežta 1 mln. 800 tūkst. kubinių metrų medienos žaliavos. Ar dar reikia komentarų?" - kalbėdamas su LŽ piktinosi S.Paulauskas. Pasak jo, biurokratija kaimynėje šalyje verslui nėra didelė kliūtis, nes su ja susiduriama bet kurioje šalyje - taip pat ir Lietuvoje, tačiau kantriai rikiuojant visus dalykus tikslą pasiekti įmanoma. "Kiekvienas kraštas turi savo specifiką. Tačiau noriu priminti, kad jeigu mes ten šiuo metu neinvestuosime, atsiras kitų. Jau dabar ten daug investuoja vokiečiai, italai, austrai, kinai. Arba dabar, arba niekados. O verslo sąlygos Baltarusijoje netgi geresnės nei Rusijoje ar Ukrainoje, kadangi aukščiausia ir regioninė valdžia vykdo investuotojams prisiimtus įsipareigojimus", - mano verslininkas. S.Paulauskas teigia nepainiojantis politikos ir ekonomikos, o investuoja ten, kur yra geresnės sąlygos. "Iš Lietuvos Baltarusijoje investuoja "Arvi", "Viči", "Senukai", alaus ir pieno gamintojai, mažos bei didelės įmonės ir labai sėkmingai ten veikia. Visi investuotojai žiūri ten, kur geriau, o idealių sąlygų niekur nėra", - svarstė S.Paulauskas. Jo nuomone, politinių santykių paaštrėjimas tarp Baltarusijos ir Europos Sąjungos bei Lietuvos investicijų srautui į kaimynę valstybę įtakos nedaro. Pastaruoju metu Lietuvoje buvo pasigirdę kalbų, kad šalies verslas neva stabdo naujas investicijas Baltarusijoje dėl esą nestabilios politinės padėties šioje šalyje. "Aukščiausi politiniai žaidimai mūsų visiškai nedomina. Mes esame investuotojai. Žmonės ten turi tokią valdžią, kokią išsirenka. Gerbkime tų šalių pasirinkimą. Manau, reikia būti arba politikais, arba verslininkais. Abiem būti neįmanoma. Mūsų grupė ir toliau ruošiasi investuoti Baltarusijoje ir nemato jokių problemų", - LŽ tvirtino S.Paulauskas.
Perspektyvas vertina teigiamai
Advokatų kontoros "Raidla Lejins & Norcous" Vilniaus kontoros vadovaujantis partneris Irmantas Norkus teigia, kad Baltarusijoje jau veikiančios Lietuvos įmonės savo verslo perspektyvas šioje valstybėje vertina teigiamai, tuo metu besidairantieji galimybių dirbti šioje valstybėje - kiek atsargesni. Advokatų kontoros atlikta apklausa rodo, kad 38 proc. Baltarusijoje veikiančių Lietuvos įmonių vadovų teigia, kad verslo plėtra šalyje nėra sudėtinga. 31,3 proc. jų mano, kad korupcijos lygis Baltarusijoje yra panašus kaip ir visose Baltijos šalyse, o 12,5 proc. tvirtina, kad korupcija Baltarusijoje netgi mažesnė. Tuo metu dauguma Baltarusijoje nedirbančių verslininkų mano, kad verslo plėtrą gretimoje šalyje stabdo makroekonominės padėties neapibrėžtumas, biurokratija, politinė rizika ir griežtas valiutos reguliavimas. 79,5 proc. apklaustųjų mano, kad labiausiai verslą pradėti Baltarusijoje paskatintų šių keturių verslo aplinkos veiksnių pagerėjimas. Liepos-rugpjūčio mėnesiais vykdytoje apklausoje dalyvavo 103 įmonės, iš jų 46,5 proc. vykdo veiklą Baltarusijoje. Lietuvos pramonininkų konfederacijos duomenimis, iš viso Baltarusijoje veikia apie 500 lietuviško kapitalo įmonių.
Ekonomika stabilizuojasi
Baltarusijos strateginių tyrimų instituto (BISS) ekonomistė Tatjana Manenok LŽ teigė, kad makroekonominė padėtis Baltarusijoje šiuo metu iš dalies stabilizavosi. Pirmą pusmetį šalies prekybos balansas po kelerių metų buvo teigiamas ir siekė 2,2 mlrd. dolerių, kai pernai tuo pačiu metu neigiamas prekybos saldas siekė 3 mlrd. dolerių. Tai iš dalies lėmė ir Baltarusijai tiekiamos pigios gamtinės dujos. Prie sienos jų kaina dabar siekia 165-166 dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Tai padėjo auginti eksportą. Pasak Baltarusijos ekonomistės, vienas didžiausių iššūkių šaliai šiuo metu yra Rusijos ekonomikos lėtėjimas dėl krentančių naftos kainų. Mat Rusija yra pagrindinė rinka Baltarusijos mašinų bei įrengimų, lengvosios, baldų ir maisto pramonės produkcijai. "Vienas didžiausių iššūkių - Rusijos įstojimas į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO). Nors Rusija išsiderėjo pereinamąjį laikotarpį, per kurį vietos gamintojai bus apsaugoti nuo didėjančios konkurencijos, vis dėlto tai didžiulis iššūkis ir Baltarusijai, kurios ekonomika didele dalimi gyvuoja dėl valstybės paramos. Rusija prisiėmė įsipareigojimus riboti valstybės paramą savoms įmonėms ir mažinti muitų tarifus užsienio prekėms. Tai teks daryti ir Baltarusijai, mat Muitų sąjungoje (MS), į kurią įeina Rusija, Baltarusija ir Kazachstanas, galioja taisyklė, kad PPO teisės yra aukštesnės už MS. Taigi, Baltarusija, nebūdama PPO narė, atsiduria PPO erdvėje. Kazachstanas planuoja įstoti į PPO kitais metais. Baltarusijai turbūt nebeliks kitos išeities, kaip tik spartinti stojimo į PPO procesą. O dabar skirtinga padėtis PPO atžvilgiu gali tapti didžiuliu iššūkiu pačiai MS", - mano ekonomistė. Kitas iššūkis šaliai - prieš rugsėjo mėnesį vyksiančius parlamento rinkimus valdžia paskelbė apie ketinimą didinti darbo užmokestį. "Jau paskelbta, jog Baltarusija dar šiemet turi pasiekti, kad vidutinė mėnesio alga būtų 500 JAV dolerių, t. y. pakiltų iki prieškrizinio lygio. Tačiau tai padaryti nebus lengva, nes Baltarusijos rublis devalvuotas tris kartus, iš dalies ir dėl to, kad darbo našumas atsiliko nuo algų lygio, o valdžia skatino ekonomiką neuždirbtais pinigais", - svarstė baltarusių ekonomistė. Šiuo metu vidutinė mėnesio alga šalyje siekia 400-440 dolerių. Tačiau nedidelis atlyginimas ir gausi kvalifikuota darbo jėga, pasak mokslininkės, vilioja užsienio, taip pat ir Lietuvos investuotojus. "Kai Europoje krizė ir ekonomika auga lėtai, Baltarusijos rinka atrodo patraukli. Čia pigi darbo jėga, nebrangūs energijos ištekliai, gera infrastruktūra. Be to, Baltarusija - tai stotelė į begalines Rusijos ir Kazachstano rinkas", - primena T.Manenok.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį
© Baltijos verslo vystymo agentūra bvva | media bv | emonitoring | eLibrary.lt