Publikacijos apie šalies įvaizdį

Garbingi vizitai į mūsų šalį

Verslo įvaizdis užsienyje

Lietuva tarptautinėje arenoje

Patriotiškumas ir įvaizdis

Lietuvos įvaizdis internete

Rengiami konkursai

Nusikalstama veikla užsienyje

Garbingi apdovanojimai

Ar lietuviai girtauja?

Pareigūnai vairuoja drąsiai

Nusikaltimai prieš vaikus

Pikantiškos situacijos, titulai ir įvaizdis


Verslo įvaizdis užsienyje


Atidaryta pirmoji lietuviškų produktų parduotuvė Skandinavijoje  
Deimantė Dokšaitė, www.lietuviams.com, Portalas "Delfi", 2007 01 16 
Karlshamn mieste Švedijoje jau kelintas mėnuo galima įsigyti lietuviškos duonos, saldumynų, mėsos gaminių, sūrio, o nuo šios savaitės ir šaldytų koldūnų bei cepelinų.
„Imigrantų iš Rytų Europos parduotuvė jau veikė mūsų mieste kokius metus, mes ten kartais pirkdavome maistą ir susipažinome su savininkais. Jiems mintis atidaryti parduotuvę kilo iš nostalgijos juodai duonai, skaniai silkei, raugintiems agurkams ir kitiems produktams. Tačiau parduotuvė buvo mažose patalpose, nuošalioje gatvelėje ir sunkiai gyvavo. Jos įkūrėjai yra irgi emigrantų iš buvusios TSRS šeima.
Mes su žmona tuomet dar dirbome kitur. Tačiau šią vasarą pasitaikė galimybė išsinuomoti patalpas centinėje miesto gatvėje (pėsčiųjų zona, tarsi Kauno Laisvės alėja) ir mums pasiūlė tapti parduotuvės dalininkais, mat naujoms patalpoms reikėjo investicijų įrangai ir būtinam remontui.“ – apie verslo pradžią pasakoja lietuviškų produktų parduotuvės bendrasavininkas Vytas Cypas.
Pasak jo, investicijos nebuvo labai didelės: reikėjo nupirkti šaldymo vitrinas, o kavinei - stalus ir kėdes, sukurti interjerą. Žinoma, naujos parduotuvės atidarymui reikėjo užsakyti žymiai daugiau produktų. Parduotuvė ir kavinukė vadinasi „Lagom för alla“, lietuviškai tai reikštų – „Užteks visiems sočiai“. Duris naujose patalpose įsikūrusi parduotuvė atvėrė spalio 24 dieną. Pusė jos ploto užima kavinė.
„Prekiaujame „Rokiškio sūrių“ sūriais ir varškės gaminiais, „Klaipėdos duonos“ duona, batonais, džiūvėsiais, kepta duona su česnaku, „Klaipėdos mėsinės“ ir „Grimedos“ šalto ir karšto rūkymo mėsos gaminiais, „Gubernijos“ gira, „Vilniaus Pergalės“ saldainiais ir šokoladais, „Tagačio“ sausainiais, „Marijampolės pieno konservų“ kondensuotu pienu, kava, kakava, „Kėdainių konservų“ konservuotomis daržovėmis ir grybais. Taip pat prekiaujame įvairiomis kruopomis, makaronais, produktais diabetikams. Šią savaitę pirmą kartą gausime įmonės „Liūtukas&Ko“ šaldytus cepelinus, koldūnus, lietinius, virtinukus. Šiuos produktus žadame pateikti mūsų kavinėje. Kavinei tortus ir mišraines gauname kiekvieną savaitę iš Klaipėdos „Akropolio“. Kavinėje taip pat darome sumuštinius (Švedijoj tai labai populiaru), verdame dešreles ir taip pat galim pašildyti bet kurį produktą, jei pirkėjai pageidauja, pavyzdžiui šildome kibinus, kurie labai patinka švedams.“ – lietuviams.com pasakojo V.Cypas.
Prekės į Karlshamn atkeliauja keltu iš Klaipėdos. Jos gaunamos beveik kasdien, pavyzdžiui antradieniais – duona, trečiadieniais – tortai, ketvirtadieniais – mėsos gaminiai.
Apie 80% pirkėjų - švedai ir tik maža dalis lietuviai ar kiti imigrantai iš Rytų Europos valstybių.
Švedijos lietuvis sako, kad vietinius gyventojus į parduotuvę vilioja maisto kokybė: „Labai seni švedai dar prisimena kaip jų močiutės kepdavo tokią duoną, kokia dabar mes prekiaujame, jie irgi jaučia nostalgiją geram maistui. Nes Švedijoje, kaip ir kitose šalyse, greitai populiarėja greitas maistas.“
Kainos „Lagom för alla“ panašios kaip ir švediškose parduotuvėse. Tik dėl transporto išlaidų kai kas kainuoja brangiau, pavyzdžiui duonos kepalas imigrantų parduotuvėlėje kainuoja 25-30 kronų (9-10 litų), o švediškos duonos kepalas kainuoja apie 17-20 kronų, bet jis sveria tik pusę kilogramo, o lietuviškas kepalas - 0,8 arba 1 kg.
Nors lietuvių šeima savo verslo ėmėsi dar visai neseniai, tačiau jau svarsto plėtros planus. Jau vedamos derybos su Karlshamno uosto direkcija dėl kavinės atidarymo uosto patalpose. Iš čia kiekvieną dieną išplaukia keltai į Klaipėdą ir Ventspilį, bet uoste nėra jokios maitinimo įstaigos, tad lietuvių šeima kartu su savo verslo partneriais ketina atidaryti jaukią kavinukę.
V.Cypas sako, kad tokio verslo su žmona ėmėsi ne tiek iš sentimentų Lietuvai, kiek tiesiog iš noro dirbti ne kitiems, o sau. Be to, viliojo ir mintis kasdien turėti lietuviško maisto sau ir savo svečiams.
Cypai į Švediją atvyko prieš trejetą metų. Sakosi ieškoję geresnio gyvenimo, pora pirmų metų vyras su žmona dirbo samdomus darbus. Vos atvykę į šalį jiedu pradėjo lankyti mokyklėlę, kur stropiai mokėsi švedų kalbos. „Dar toli iki to, kad gerai kalbėtume, bet jau nėra tokių problemų, kaip pirmais mėnesiais.“
Mūsų pašnekovas sako, kad lietuvių jų gyvename Švedijos regione nėra labai daug, o bendruomenė iš esmės veikia tik Stokholme. Visgi V.Cypas sakosi galvojąs apie Pietryčių Švedijos lietuvių subūrimą – kavinėje būtų galima rengti lietuviškas vakarones.
Beje, apie „Lagom för alla“ rašė net vietos spauda. Parduotuvę ir kavinę galima rasti Drotningsgatan gatvės 78 numeriu pažymėtame name.

Tinklapio adresai: mediabv.eu
mediabv.lt | mediaclub.lt | ivaizdis.lt |
Į pagrindinį
© Baltijos verslo vystymo agentūra bvva | media bv | emonitoring | eLibrary.lt